14/07/2023 - Web sitemiz yenilenmiştir.

Yangın İhbar Sistemi

Yangın Tesisatı

Metrocity İŞ MERKEZİ'nde olası herhangi bir yangın riskine karşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yangın Yönetmeliği, NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) Standardı, UL ve uluslararası sigorta şirketlerinin de bakış açıları dikkate alınarak kurulan merkezi yangın algılama, uyarı ve söndürme tesisatı ile korunmaktadır.  

Metrocity İŞ MERKEZİ’nde yangından korunma ve önleme sistemi olarak sulu sprinkler sistemi mevcuttur. Yukarı dönük (upright) veya aşağı dönük (pendent) Sprinkler başlığı, Ordinary Hazard sınıfı için en fazla 12 m2 ve Light Hazard sınıfı için en fazla 21 m2 alanı koruyacak şekilde yerleştirilmiştir.

Sprinkler başlıkları aralarındaki mesafeler en az 1.8 m, en çok 4.6 m ve dış cam ve duvardan mesafe ise en çok 1.5 m olması dikkate alınmıştır. Sprinkler sistemi besleyen 240 tonluk yangın suyu depomuza bağlı olarak 1 asıl, 1 yedek + 1 Joker ve her biri 120 m3/ h, 4 m3/ h - 130 mSS, 140m3/ h, 2 x 55KW + 3KW Amstrong marka elektrikli pompalar bulunmaktadır. Yangın pompaları doğrudan trafo ve jeneratör beslemelidir. Bu besleme hatları pompalarımıza ayrı ayrı bağlanmıştır. İş Merkezi`nde  acil durumlarda sistemi devreye sokacak merkezi otomasyon ve acil anons sistemi mevcuttur.

Bina girişlerinde ayrıca itfaiyenin yangına rahatlıkla müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları mevcuttur. Dış saha koruması ise hidrant sistemi ile yapılmıştır.

Binalardaki yangın kayıplarının çoğunun dumandan boğularak olması sebebi ile, NFPA 92-4'e uygun olarak duman etkin bir havalandırma sistemi ile tahliye edilerek dumansız ortamda kaçış sağlanmaktadır.

Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınmıştır. Deprem anında doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur.

Yangın algılama sisteminde ofis hacimleri ve insanları bulunduğu mahallerde adresli optik duman dedektörleri, depolarda ve elektrik odalarında iyonizasyon duman dedektörleri ile mekanik odalar ve asansör makine dairelerinde ısı dedektörleri kullanılmıştır.

Yangın algılama sisteminde katlardaki sprinkler sistemini izleyen adresli monitör modülleri ile adresli elle basma butonları da kullanılmıştır


Copyright 2013 Metrocity İŞ MERKEZİ
Designed By True Works Interactive